W trakcie niedawno zakończonej Konferencji Sport Biznes Turystyka, Polish University Hockey Association (PUHA) zaprezentowała ambitne plany mające na celu przyspieszenie rozwoju hokeja uniwersyteckiego w Polsce. Spotkania z kluczowymi postaciami takimi jak Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Sportu Kamil Bortniczuk, oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego RP Radosław Piesiewicz były ważnym punktem tego wydarzenia.

 

Historyczny moment

Zarząd PUHA nie tylko przeprowadził owocne rozmowy z przedstawicielami władz państwowych, ale również z przedstawicielami władz samorządowych – Marszałkiem Województwa Małopolskiego Witoldem Kozłowskim oraz jego zastępczynią – Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Iwoną Gibas oraz z wieloma działaczami i reprezentantami środowiska hokejowego w Polsce. To strategiczne posunięcie miało na celu uzyskanie wsparcia na rzecz rozwoju hokeja na uczelniach oraz otworzenie nowych możliwości dla młodych talentów.

Fot. Materiały prasowe / PUHA

Wspólnie z Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie (PZHL), przy wsparciu Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Ministerstwa Sportu, PUHA ogłosiła rewolucyjny plan stworzenia czterech akademickich ośrodków hokeja w Polsce. Ta inicjatywa jest inspirowana sukcesem pierwszej polskiej drużyny uniwersyteckiej UHT SABERS i ma na celu podniesienie poziomu tej dyscypliny sportu na szczeblu akademickim.

Fot. Materiały prasowe / PUHA

Korzyści dla zawodników:

✓ dualna kariera sportowa i akademicka
✓ indywidualny tok studiów (ITS)
✓ stypendia akademickie i sportowe
✓ rozgrywki w europejskiej lidze EUHL
✓ rozgrywki w I lidze PZHL

Europejskie rozgrywki

Podczas trzech intensywnych dni konferencji, prace zarządu wspierał Jarosław Straka, prezes Europejskiej Stowarzyszenia Hokeja Akademickiego (EUHA). Jego obecność dodatkowo podkreślała międzynarodowy charakter planów rozwojowych hokeja uniwersyteckiego w Polsce.

Fot. Materiały prasowe / EUHA/PUHA

Następnym ważnym krokiem w realizacji ambitnych planów jest nadchodząca wizyta Paula Heberta, prezesa Północnoamerykańskiej Federacji Hokeja Akademickiego (ACHA) ze Stanów Zjednoczonych, która odbędzie się w Polsce w dniach 8-10 października. Jego obecność w Polsce ma kluczowe znaczenie, ponieważ celem wizyty jest sprawdzenie możliwości organizacji WCOUH – World Cup of University Hockey w 2025 roku w Małopolsce, ze szczególnym naciskiem na Oświęcim i Nowy Targ.


 

Synergia sportu i edukacji

Wizyta Paula Herberta obejmie również ocenę warunków na uczelniach, w akademikach oraz na lodowiskach. Istnieje nadzieja, że te miejsca staną się przyszłym domem dla międzynarodowych studentów zainteresowanych dołączeniem do drużyny UHT SABERS.

Kluczowym aspektem wizyty jest także spotkanie z władzami Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu (MUP) oraz przedstawicielami Urzędu Miasta (UM) Oświęcim, w celu sprawdzenia warunków życia i nauki dla zagranicznych zawodników z polskimi korzeniami.

Ambitne plany PUHA, we współpracy z międzynarodowymi partnerami, takimi jak Paul Hebert, rodzą nadzieję na dynamiczny rozwój hokeja uniwersyteckiego w Polsce. Stworzenie czterech nowych ośrodków hokeja oraz organizacja jednej z największych imprez hokejowych na świecie są krokiem w stronę umocnienia Polski jako ważnego gracza w światowym hokeju uniwersyteckim. Ten intensywny okres pracy i planowania może zaprocentować nie tylko na polu sportowym, ale również poprzez budowanie relacji międzynarodowych i promocję Polski jako atrakcyjnego miejsca dla międzynarodowych talentów hokejowych.