Za nami pierwszy, pełen emocji sezon uniwersyteckiej ligi hokeja na lodzie. Po wielu bataliach stoczonych zarówno na domowym, jak również i obcych stadionach, odnaleźliśmy się na 3 pozycji tabeli, oraz na 3 pozycji rozgrywek „EUHL Sekeras Trophy” Playoffs, co uważamy za wielki osobisty sukces wypracowany przez całą drużynę UHT Sabers Oświęcim. Zwycięzcą tegorocznych mistrzostw została drużyna Gladiators Trencin ze Słowacji, z którymi jako jedyna z drużyn udało nam się w tym sezonie wygrać mecz. Zapraszamy na krótkie podsumowanie sezonu.

Po zjawiskowo udanej inauguracji, w której to UHT Sabers Oświęcim sięgnęło po swoje dziewicze zwycięstwo w dopiero co poznanej lidze (SAB vs Uniza SK 11-2 21.10.2021) losy drużyny zaczęło poznawać coraz to więcej osób. Drużyna z Polski z ubogim bagażem doświadczeń w tejże lidze wkracza z impetem w oswojone już ze sobą od lat środowisko i zasiewa ziarno niepewności pośród swoich przeciwników. Jedną z drużyn przeciwnych jest drużyna z Opola (HK Opole). Niestety, ze względów finansowych, oraz szerzącej się pandemii COVID-19, drużyna ta rezygnuje z udziału w rozgrywkach. W efekcie Szable zostają jedyną drużyną z kraju biorącą udział w rozgrywkach ligi EUHL i to na nich spadł pełen ciężar reprezentacji.

Pod czujnym okiem trenera Lubomira Witoszka, drużyna poprzez pot i niezliczone godziny treningów oraz planowania strategii walczy o kolejne punkty w tabeli. Wspomniana już pandemia uniemożliwiła realizacje zaplanowanych podróży co dało w efekcie większą niż zakładano ilość meczy na domowym lodowisku MOSiR Oświęcim. Z dwojga złego na domowym lodzie zawodnicy czują się pewniej co przekłada się na wynik drugiego spotkania ligi tym razem z Rumuńską drużyną Sapientia U23 (SAB vs SAP 7-6 14.11.2021).

Pierwsza porażka nadeszła pod koniec listopada (SAB vs UMB 3-9 21.11.2021). Szable otrzymały od drużyny z Banskiej Bystrzycy solidną dawkę otrzeźwienia co przyczyniło się do głębokiej refleksji, która w efekcie przerodziła się w determinację powrotu na tory dobrej passy z początku sezonu. Czynnikiem stopującym i stawiającym w pewnym momencie pod znakiem zapytania losy całego sezonu był nieustający stan alarmowy spowodowany pandemią. Pomimo coraz to większej ilości zaszczepionych zawodników, kraje konkurujące z nami nie były przychylnie nastawione do organizacji wydarzeń sportowych.

Po wielu dniach zmagań z problemem, w drugiej połowie grudnia 2021 do skutku doszedł turniej przeciwko Słowackiej drużynie z Nitry „PHILOSOPHERS NITRA SK” (SAB vs NIT 5-3 17.12.2021) + (SAB vs NIT 10-3 18.12.2021) Oba mecze okazały się sukcesem, po którym, aż do końca roku UHT Sabers plasowało się na szczycie tabeli punktowej, budując tym samym solidne podwaliny do rozpoczęcia sezon po przerwie bożonarodzeniowej.

Rok 2022 rozpoczął czas meczy wyjazdowych. Miesiąc luty rozpoczęło starcie z drużyną z Banskiej Bystrzyczy, zakończone niestety przegraną (SAB vs UMB 4-6 24.02.2022). Nie złamało to jednak ducha walki, ponieważ już dwa dni później, pierwszy mecz na domowym lodzie drużyny Gladiators Trencin zakończył się zwycięstwem szabel. (SAB vs GLA 4-3 26.02.2022). Drugi mecz, kończący trasę w związku z osłabieniem drużyny poprzez kontuzje i choroby zawodników, zakończył się przegraną (SAB vs GLA 9-0 27.02.2022).

Ostanie mecze sezonu poprzedzające fazę eliminacyjną rozpoczęła wygrana na domowym lodzie z rumuńską drużyną Sapientia U23 (SAB vs SAP 6-3 07.03.2022), a następnie dwie porażki podczas meczy wyjazdowych do Pragi (SAB vs UKP 4-2 14.03.2022) + (SAB vs UKP 4-2 15.03). Fazę punktową zakończyło zwycięstwo w meczu z drużyną UNIZA SK z Zyliny, z którą to rozpoczynaliśmy sezon zaledwie kilka miesięcy wcześniej (SAB vs Uniza SK 5-3 23.03.2022).

Dostanie się do fazy Play Off było już pewnym sukcesem ponieważ w tym momencie pokonaliśmy drużyny, które biorą udział lidze EUHL od wielu lat, na tym jednak nie było dane się skupiać. Liczył się finalny wynik, a osiągniecie jak najwyższego szczebla wymagało zebrania w sobie każdej odrobiny siły, której po tak ciężkim sezonie zaczynało powoli brakować.

Pierwsze mecze odbyły się na naszym domowym lodowisku przeciwko drużynie Sapientia U23. Pierwszy mecz – Wygrana, Drugi mecz – Przegrana. Wszystko sprowadziło się do ostatniego, trzeciego spotkania, które to decydowało o wzięciu udziału w półfinałach “EUHL Sekeras Trophy” Playoffs. Po emocjonujących 3 tercjach, szable osiągnęły zwycięstwo. UHT Sabers klika dni później zmierzy się z pretendentami do tytułu mistrza – UK Praha.

W półfinale, pomimo wielu próśb zarządu Sabers, drużyna UK Praha nie wyraziła zgody na przesunięcie meczu o jeden dzień, w efekcie czego musieliśmy oddać pierwszy mecz walkowerem. Wynikało to z uczestnictwa większości naszej drużyny w mistrzostwach Polski Centralnej Ligi Juniorów. Drugi mecz, pomimo zaciętej batalii zakończył się niestety porażką szabel. I tercja przyniosła obiecujący wynik 1 – 2 dla drużyny z Oświęcimia. Drużyna z Pragi okazała się godnym przeciwnikiem, wyrównując po II tercji wynik 4 -4. W III tercji Szable, grając szósty mecz w przeciągu siedmiu dni, nie zdołały niestety pokonać przeciwnika, plasując tym samym UHT Sabers na 3 miejscu tabeli.

Wynik ten jednych może zawodzić, innych cieszyć, ale prawda jest taka, że każdy zawodnik z osobna wykazał się determinacją i walecznością w dążeniu do wspólnego celu. Bez współpracy i symbiozy, która została wypracowana wspólnymi siłami przez te kilka miesięcy, nie udałoby się osiągnąć tak wysokiego jak na pierwszy sezon w lidze wyniku.

Wiele sezonów jeszcze przed nami, wiele zwycięstw i przegranych. Każde wyjście na lód uczy czegoś nowego i daje siłę do zdobywania niemożliwego. Go Sabers!

Dziękujemy za wsparcie wszystkim naszym sponsorom, partnerom oraz naszej Małopolskiej Uczelnia Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Bez was nie bylibyśmy w stanie osiągnąć tego wszystkiego.